Η σύμπραξη με άλλους μουσικούς είναι καθοριστικής σημασίας για τη διαμόρφωση της μουσικής προσωπικότητας και την εξέλιξη της μουσικής ανεξαρτησίας.
Το Μουσικό Σχολείο Λάρισας διοργάνωσε βιντεοσκοπημένη διαδικτυακή Συναυλία Μαθητών των Μουσικών Σχολείων Αγρινίου, Δράμας, Θεσσαλονίκης, Καστοριάς, Λάρισας και Χανίων με τίτλο: «Διαδικτυακές ... Συμπράξεις”, που εντάχθηκε στις δράσεις του Δικτύου Μουσικών Σχολείων για τη σχολική χρονιά 2021-2022.
Η διοργάνωση της μαθητικής συναυλίας αποτέλεσε μέρος των πολιτιστικών προγραμμάτων του Μουσικού Σχολείου Λάρισας:
«Πιανίστες συμπράττουν με …..4,5,6 χέρια» (με υπεύθυνες καθηγήτριες: Κακαγιάννη Βασιλική, Γατσιού Ελένη, Τσιούκα Ευαγγελία).
«Κρατώντας αποστάσεις…. μουσικές συμπράξεις» (με υπεύθυνες καθηγήτριες: Ρήτου Κασσιανή, Βλιτσάκη Ελεάνα, Τσικαντέρη Ραλλού).
Συλλογή Υλικού/Final cut: Γατσιού Ελένη