msk

Το Μουσικό Σχολείο Καστοριάς, στο πλαίσιο των δράσεων του Δικτύου Μουσικών Σχολείων, διοργανώνει την Κυριακή 15 Μαΐου και ώρα 19.50 διαδικτυακή επιμορφωτική διάλεξη με θέμα «Ρυθμολογία και μετρική φυσιογνωμία της μουσικής της Μακεδονίας». Προσκαλούμε τους εκπαιδευτικούς των Μουσικών Σχολείων που συμμετέχουν στο Δίκτυο Μουσικών Σχολείων να την παρακολουθήσουν. Ειδικότερα, ενδιαφέρει άμεσα τους μαθητές που θα δώσουν πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή τους σε μουσικές σχολές και προετοιμάζονται για αυτές.

Εισηγητής θα είναι ο κ. Ιωάννης Ζορπίδης, καθηγητής ΠΕ79.01 του Μουσικού Σχολείου Καστοριάς.

Το διαδραστικό αυτό εργαστήρι –θα αναλυθούν με τη συμμετοχή των ακροατών πάνω από 50 ηχητικά αποσπάσματα με ταυτόχρονη προβολή περίπου 100 διαφανειών– θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας webex, στη διαδικτυακή αίθουσα του κ. Ιωάννη Ζορπίδη:

Με τη σύμφωνη γνώμη του κ. Ζορπίδη, επιτρέπεται η κοινοποίηση του link και σε συναδέλφους άλλων σχολείων –πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και όλων των Μουσικών Σχολείων– που θα επιθυμούσαν να την παρακολουθήσουν.

του Μουσικού Σχολείου Καστοριάς

Βαρβάρα Μπελερή