Το Μουσικό Σχολείο Χανίων στα πλαίσια των δράσεων του Δικτύου Μουσικών Σχολείων διοργανώνει σύμπραξη μουσικής παραγωγής στοχεύοντας στην ανάπτυξη δεσμών ανάμεσα στα μέλη του Δικτύου μέσω της συνεργατικής δημιουργίας ενός κοινού καλλιτεχνικού έργου.
Η πρόσκληση την οποία το Μουσικό Σχολείο Χανίων καταθέτει απευθύνεται σε κιθαριστές μαθητές και εκπαιδευτικούς για συμμετοχή στη μουσική παραγωγή του έργου "Summertime" του George Gershwin. Πρόκειται για ένα καλλιτεχνικό "πείραμα" κατά το οποίο ο κάθε συμμετέχων κιθαριστής θα προσφέρει την προσωπική του ηχογράφηση του έργου (σύμφωνα με τις παρτιτούρες που θα μοιραστούν από το Μουσικό Σχολείο Χανίων) με στόχο - στο τελικό στάδιο της διαδικασίας - μέσα από τη σύνθεση των μεμονωμένων ηχογραφήσεων, την παραγωγή μίας ενιαίας εκτέλεσης.
Το τελικό έργο θα αναρτηθεί στις ιστοσελίδες του Μουσικού Σχολείου Χανίων και του Δικτύου Μουσικών Σχολείων το Μάϊο του 2022.