Το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου διοργανώνει την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου και ώρα 17.30 διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση-ομιλία με θέμα «Το μάθημα του Dictée (Ανάπτυξη ακουστικών ικανοτήτων): «Απόλυτο μουσικό αυτί» ή στοχευμένη εκπαιδευτική παρέμβαση;».

Ομιλήτρια θα είναι η κα Εύη Μίχα, καθηγήτρια θεωρητικών της μουσικής στο Μουσικό Σχολείο Αγρίνιου, απόφοιτος Μουσικολογίας από το Πανεπιστήμιο Παρίσι IV-Σορβόννη και κάτοχος διδακτορικού από το ίδιο Πανεπιστήμιο το 2009. (Επισυνάπτεται σύντομο βιογραφικό). Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας webex, στη διαδικτυακή αίθουσα της κας Μίχα.

Όσοι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης επιθυμούν να την παρακολουθήσουν, παρακαλούνται να αποστείλουν email στο musicschoolnet[at]gmail.com με τα στοιχεία τους (Όνομα, Επίθετο, Σχολείο που υπηρετούν) για να λάβουν το σχετικό link.

ΜΙΧΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Η Παρασκευή Μίχα γεννήθηκε στη Αθήνα. Σπούδασε Μουσικολογία στο Πανεπιστήμιο Παρίσι IV-Σορβόννη και πήρε το διδακτορικό της από το ίδιο Πανεπιστήμιο το 2009. Το θέμα του διδακτορικού της είναι : «Συγκριτική μελέτη των επιδόσεων Ελλήνων εφήβων στη μουσική υπαγόρευση (dictée) και στο solfège».
Είναι κάτοχος πτυχίων Αρμονίας από το Ωδείο Σωτηροπούλου Πατρών, Αντίστιξης από το Ελληνικό Ωδείο Αθηνών και διπλώματος Μονωδίας με βαθμό «Άριστα» από το Ωδείο «Μουσικοί Ορίζοντες», με καθηγητή το Β. Γιαννουλάκο.
Από το 2005 μέχρι το 2013 ήταν μέλος της «Επαγγελματικής Χορωδίας του Δημοτικού Ωδείου Πατρών», με μαέστρο τον Α. Γεωργακάτο, ενώ από το 2013 μέχρι το 2015 ήταν μέλος του «Λυρικού Εργαστηρίου του ΔΗΠΕΘΕ Πατρών», με Καλλιτεχνικό Δ/ντη τον Θ. Αμπατζή.
Έχει πλήθος καλλιτεχνικών εμφανίσεων ως σολίστ σε διάφορα καλλιτεχνικά σχήματα ερμηνεύοντας έργα Ελλήνων και Ξένων Συνθετών σε Ελλάδα, Κύπρο και Παρίσι (από το 2004 μέχρι και σήμερα).
Από το 2005 μέχρι σήμερα διδάσκει στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ενώ τα τελευταία δυο χρόνια έχει οργανική θέση στο Μουσικό Σχολείο Αγρινίου. Είναι μόνιμη συνεργάτης του Ωδείου «Σύγχρονο Ωδείο Πατρών», όπου διδάσκει Φωνητική αγωγή και Μουσικοκινητική αγωγή.
Από το 2005 έως το 2010, ήταν Επιστημονικός Συνεργάτης στο Εργαστήριο Προσχολικής Αγωγής του Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας στο Α.Τ.Ε.Ι. Πατρών. Έχει διδάξει ως επίκουρη καθηγήτρια (ΠΔ 407) στο τμήμα Θεατρικών σπουδών του Παν/μιου Πελ/νήσου (2019 - 2020) και στο Δημόσιο ΙΕΚ Πατρών (2006 μέχρι σήμερα).
Έχει δημοσιεύσει πλήθος επιστημονικών άρθρων σε διεθνή περιοδικά και συνέδρια ενώ είναι και κριτής (reviewer) σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά.
Τα επιστημονικά της ενδιαφέροντα αφορούν την Μουσική αφύπνιση στη προβρεφική, προσχολική και νηπιακή ηλικία, τα Παιδαγωγικά και Ψυχολογία της μουσικής και την Παιδαγωγική μουσικού οργάνου και φωνητικής αγωγής.